وبلاگ, ویژه والدین

چگونه کودکان را به کتاب علاقه مند کنیم؟

علاقه مند کردن کودکان به کتاب خواندن

هر پدر و مادری دوست دارد فرزندانشان عادت به مطالعه کتاب داشته باشند و حتی مرتباً به متخصصان این موضوع مراجعه می کنند. قبل از توضیح روش های علاقه مند کردن کودکان به کتاب بیایید نگاهی به مزایای کتاب در مورد کودکان بیندازیم.

خواندن کتاب باعث بهبود واژگان کودکان می شود. اگر کودک شما هنوز خواندن و نوشتن را یاد نگرفته است ، خواندن کتاب شما نیز همین تأثیر را دارد. کودکان کلمات را در کتاب ذخیره می کنند و واژگان آنها ثروتمندتر می شود. واژگان و رشد زبان کودکانی که والدین آنها کتاب خوانده اند بسیار بیشتر از کسانی است که کتاب نمی خوانند.

کتاب ها توانایی تفکر کودکان را بهبود می بخشند. بر این اساس ، مهارت های بهره وری و برنامه ریزی به طور مثبت تحت تأثیر قرار می گیرند.

کتاب مهمترین ابزاری است که مهارتهای زبانی کودکان را تقویت می کند و آنها را از نظر شناختی ، عاطفی ، معنوی و اخلاقی بهبود می بخشد. کودکان از طریق کتاب یاد می گیرند که درباره مسائل پیرامون خود فکر کنند و از آنها سوال کنند. خواندن کتاب در کودکان سن خاصی ندارد. حتی نوزادان هنگام خواندن کتاب های مناسب برای آنها بسیار سرگرم می شوند و یاد می گیرند. عادت کتاب خواندن روند ادامه این کار با لذت و به طور مداوم پس از یادگیری خواندن است.

کتاب-خواندن-توسط-والدین-به-کودکانچگونه کودکان عادت به خواندن کتاب را پیدا می کنند؟

عادت به خواندن کتاب برای ادامه این کار پس از یادگیری خواندن ضروری است. برای علاقه مند کردن کودکان به کتاب کودک باید هر چه زودتر با کتاب ها ملاقات کند. والدینی که برای فرزندان خود کتاب انتخاب می کنند باید از متناسب بودن کتاب با سن و جنسیت کودک اطمینان حاصل کنند. در این راستا ، مادر و پدر به عنوان راهنمای کودک عمل می کنند. باید یک کتابخانه در خانه ایجاد شود ، کتاب و همچنین اسباب بازی برای کودک خریداری شود و بیش از همه ، یک کتاب باید با کودک خوانده شود. خواندن افسانه ها برای کودک از اوایل کودکی برای به دست آوردن عشق به کتاب بسیار مهم است. کامپیوتر و تلویزیون موانع قابل توجهی در برابر خواندن کتاب دارند. خانواده باید با محدود کردن زمان سپری شده در مقابل رایانه و تلویزیون برای کودک الگوی خود قرار دهند. وقتی کودک آزاد است، باید بتواند به جای تبلت یا رایانه کتاب پیدا کند تا در آنجا معطل شود. هرچه تعداد کتابها و افرادی که در اطراف کودک کتاب می خوانند بیشتر باشد، عادت های مطالعه وی بیشتر می شود. باید در روزهای تولد و سایر موارد خاص هدیه دادن یا هدیه گرفتن را تشویق کنید، اما باز هم نباید ظلم کرد.

در وهله دوم بعد از خانواده، معلمان در علاقه مند کردن کودکان به کتاب بسیار تأثیرگذار هستند. فعالیت هایی که مردم را به کتاب علاقه مند می کنند ، باید در همه م موسسات آموزشی ، از مراکز مراقبت های روزانه ، سازماندهی شوند. سفر به کتابفروشی ها ، کتابخانه ها و نمایشگاه های کتاب باید برگزار شود. کودکانی که در حال انجام تکالیف هستند باید به جای اینترنت از کتاب ها تحقیق کنند.

نگاه-کردن-به-تصاویر-با-کودککمبود توجه و خواندن

کمبود توجه ، عدم توانایی در تمرکز بر روی هر موضوعی برای مدت طولانی و انحراف سریع توجه است. کمبود توجه از خفیف به شدید طبقه بندی می شود. شکل شدید آن به عنوان یک بیماری تعریف می شود. فرم های ملایم و متوسط ​​اغلب پس از یادگیری كودكان برای خواندن و نوشتن مورد توجه قرار می گیرند. حواس پرتی یا کم توجهی را می توان در مواردی از عدم تمرکز بر روی درس در طول درس، انجام کارهای دیگر در طول درس، دستشویی مکرر، نگاه کردن به تلویزیون و… هنگام انجام تکالیف ذکر کرد.

یکی از بزرگترین مشکلات افرادی که دچار کمبود توجه یا حواس پرتی می شوند، کتاب نخواندن آنها است. آنها علاقه زیادی به مطالعه کتاب ندارند. علاوه بر این ، آنها نمی توانند عادت خواندن کتاب را در یک صفحه متناسب با سن پیدا کنند. علاقه مند کردن کودکان به کتاب و عادت خواندن کتاب در یک صفحه خاص در زمان های خاص اشاره دارد. کسانی که نقص توجه دارند نمی توانند کتاب را شروع کنند یا از پنج یا شش صفحه فراتر بروند. هنگام خواندن کتاب، آنها چیزهای دیگری را پیدا می کنند که مورد علاقه آنها است.

خواندن-کتاب-با-دوستانعلاقه مند کردن کودکان به کتاب به گونه ای است که اگر کودکی کمبود توجه دارد و می خواهید او را به خواندن عادت دهید، بگذارید در ابتدا کتابهایی را که دوست دارد انتخاب کند. ساعت مطالعه را تنظیم کنید. اطمینان حاصل کنید که این دوره در ابتدا خیلی طولانی نباشد. می توانید به تدریج زمان را افزایش دهید. کتاب را برای او بخوانید و از او بخواهید داستان را برای شما خلاصه کند. داستانی را که تازه خوانده اید را قطع کنید و از کودک بخواهید ادامه دهد. هر زمان فرصتی پیدا کردید ، بازی ها و تمرینات افزایش توجه را انجام دهید.

عادت مطالعه در کودکان

برای اینکه کودکان  عادات مطالعه منظم پیدا کنند ، اول از همه ، والدین باید از برخی قوانین پیروی کنند. اولین مورد این است که احساس مسئولیت در مراحل اولیه به کودک بدهند. باید آموزش داده شود که وظیفه را به موقع و به طور کامل انجام دهید. به هر حال تکالیف وظیفه کودکان است. والدین باید محیط جسمی لازم را برای تحصیل کودک در خانه فراهم کنند. کودکی که از مدرسه می آید ابتدا باید استراحت کند ، غذا بخورد ، سپس در یک مدت زمان مشخص تکالیف خود را انجام دهد. وقتی کودکان در مورد تکالیف خود سوالات می کنند ، باید به آنها پاسخ داده شود ، اما تکالیف کودک نباید توسط والدین انجام شود. باید بررسی شود که تکالیف تکمیل شده است یا خیر ، اما نباید تکالیف را ویرایش کرد. هنگامی که مطالعه به پایان رسید ، باید زمان موثر را با کودک سپری کرد. همچنین می توانید با انتخاب فعالیت هایی مانند بازی کردن و تماشای فیلم ، کودک خود را به لذت ببرید.

منابع:https://www.medicalpark.com.tr/cocuklarda-kitap-okuma-aliskanligi-nasil-kazandirilir/hg-1708

https://tr.pearson.com/tr/blog/k12/cocuklara-nasil-kitap-okuma-aliskanligi-kazandirilir.html

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.