وبلاگ, ویژه والدین

چرا نوزاد من همیشه به عروسک چسبیده و از آن جدا نمی شود؟

شاید شما هم بچه های شش تا نه ماهه را دیده باشید که همیشه چیزی را در بغل دارند. آنها پتو یا عروسکشان را بغل می کنند تا احساس آرامش و امنیت کنند. این کار ممکن است تا پنج سالگی کودک ادامه داشته باشد. بعضی از بچه ها هم اصلا این کار را نمی کنند.بعضی دیگر نیز به محض این که از خواب بیدار می شوند به پتو یا عروسک خودشان می بخشند و از آن جدا نمی شوند.

بچه ها با بغل کردن این اشیا نرم به آرامش می رسند.به تدریج که آنها بزرگتر می شوند و به مادرشان نزدیکتر می شوند، از عروسک خودشان مثل بچه ای مراقبت می کنند و به او محبت می کنند. کودکان ممکن است هر جایی که می روند، این وسایل را با خودشان ببرند. وقتی می خوابند، از خواب بیدار می شوند، به مسافرت می روند، دکتر می روند و یا هر کار دیگری که انجام می دهند، عروسک یا وسایل شان همیشه همراه آنان است.

هر تغییری که در زندگی این کودکان به وجود آید، آنها به عروسک یا اشیا دوست داشتنی خودشان نزدیکتر می شوند مثلا وقتی بچه ی جدیدی در خانواده به دنیا می آید، یا مادر در کنار او نیست و یا وقتی او به مدرسه می رود، این حالت شدیدتر می شود. اگر به نیازهای بچه ها توجه نکنیم و یا وقتی آنها گریه می کنند، آنها را به حال خودشان بگذاریم نیز وابستگی آنها به وسایل شان بیشتر می شود.

وابستگی کودک به وسایل و اسباب بازی هایش ممکن است در سنین بالاتر نیز دیده شود.گاهی اوقات کودک به شدت سماجت می کند تا به چیزی که می خواهد برسد، حتی اگر نتواند حرف بزند و مثلا بگوید عروسکش را می خواهد، به تدریج که او بزرگتر می شود و آرام تر، حتی ممکن است دیگر سراغ آن وسایل یا اسباب بازی را هم نگیرد مثلا کودکی که همیشه به عروسکش چسبیده از آن جدا نمی شود، وقتی به سن چهار سالگی برسد، وابستگی او به عروسکش کمتر می شود و ممکن است عروسک را از رختخوابش بیرون بیندازد، ولی بعد بلافاصله برود و دوباره آن را بردارد و به تدریج او را از خودش جدا کند و بالاخره شب ها بدون عروسکش بخوابد. اگر کودک تان به عروسکش وابسته است،شما نمی توانید به راحتی او را از عروسکش جدا کنید.

♥شما از خودتان می پرسید که آیا باید فرزندتان را از عروسکش جدا کنید یا خیر؟

این کار شما اصلا درست نیست به مرور زمان علاقه ی او به عروسکش کمتر می شود و او به راحتی از آن جدا می شود، ولی این کار او ممکن است تا سن پنج سالگی کودک ادامه داشته باشد، بیشتر بچه های چهار تا پنج ساله حتی وقتی می خواهند بخوابند، دوست دارند عروسکشان را بغل بگیرند و از آن جدا نمی شوند. جالب است که بدانید وقتی والدین متوجه علاقه کودک شان به اسباب بازی و عروسک خاصی می شوند،آنها نیز مراقب آن عروسک هستند.

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.