ویژه والدین

راه های موثر برای ارتباط با کودک لجباز

نحوه برخورد شما با کودک لجباز در نوع رفتاری که در بزرگسالی نشان می دهد تفاوت ایجاد خواهد کرد.

راه های موثر برای ارتباط با کودک لجباز

مزاج چیزی است که ما با آن به دنیا آمده ایم. کودکان می توانند مزاج داشته باشند و اگر فرزند شما لجباز است ، باید درک کنید که تنها شما نیستید که فرزند لجبازی دارید. بسیاری از والدین فرزندان کودک لجباز دارند و وقتی بچه ها خیلی کوچک هستند اشکالی ندارد. اما نحوه برخورد شما با کودک لجباز در نوع رفتاری که در بزرگسالی نشان می دهد تفاوت ایجاد خواهد کرد. مرحله نوپا و مرحله نوجوان سخت ترین مرحله برای رسیدگی محسوب می شود.

درک این نکته مهم است که لجبازی بخشی از شخصیت برخی کودکان است ، در حالی که در بعضی دیگر ، این روش آنها است که مرزها را رد کنند و اراده خود را نشان دهند. بنابراین ، این امر به شما بستگی دارد که به فرزندتان روشهای مختلفی را یاد دهید که از طریق آن می توانند استرس را کنترل کنند و احساسات خود را ابراز کنند.

خصوصیات کودک لجباز

صرف اینکه فرزند شما  اعمال نظر مخصوص خود را نشان می دهد ، لجبازی نمی کند. بین عزم راسخ بودن و لجبازی یک مرز خوب وجود دارد. در اینجا برخی از ویژگی های رفتار سرسختانه وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

بچه های سرسخت تمایل دارند همه چیز را که می توان به عنوان عصیان اشتباه گرفت ، زیر سوال ببرند

آنها می خواهند شنیده شوند و انتظار دارند مورد تایید قرار بگیرند که باعث می شود مکرراً توجه شما را جلب کنند

آنها تمایل به استقلال دارند

ارتباط با آنها به دلیل داشتن اختیار و اراده ، ممکن است دشوار باشد

آنها ویژگی های رهبری را از خود نشان می دهند و حتی می توانند سرسخت به نظر برسند

آنها تمایل دارند همه کارها را با سرعت خود انجام دهند

روانشناسی کودک لجباز

برای برخورد با کودک لجباز خود با روشی صحیح ، ابتدا باید درک کنید که چرا آنها اینگونه هستند و چه عواملی آنها را به این روش سوق می دهد. اینکه فرزند شما مصمم باشد و لجبازی یک چیز دیگر است. عزم راسخ به عنوان “ثبات هدف” تعریف می شود در حالی که لجبازی “امتناع از تغییر فکر ، رفتار یا عمل تحت هر فشار خارجی است.” لجاجت می تواند ژنتیکی باشد و همچنین یک رفتار اکتسابی است که با مشاهده دیگران آموخته می شود. اما می توان این رفتار را به اثبات رساند و یا کودک را به فردی کاملاً متعادل تغییر داد.

برای برخورد با کودک لجباز خود با روشی صحیح ، ابتدا باید درک کنید که چرا آنها اینگونه هستند

چگونه با کودک لجباز رفتار کنیم

نوزادان ، کودکان نوپا ، نوجوانان – لجبازی می تواند در هر سنی ظاهر شود و سپس تا بزرگسالی ادامه یابد. به عنوان یک پدر و مادر ، مهم است که شما راههای رسیدگی به کودک لجباز خود را به گونه ای پیدا کنید که بتوانید رفتارهای او را بدون استرس دادن و گرفتن  محدود کنید. در اینجا چند روش برای ارتباط با یک کودک لجباز آورده شده است:

1- بحث نکن

کودک لجباز همیشه آماده رویارویی با یک بحث و جدال هست. بنابراین ، این فرصت را به آنها ندهید. درعوض ، هر آنچه فرزندتان برای گفتن دارد گوش دهید و آن را به جای مشاجره به گفتگو تبدیل کنید. وقتی نشان می دهید که آماده گوش دادن به گوشه ای از داستان آنها هستید ، این مسئله باعث می شود که آنها بیشتر به سخنان شما گوش دهند.

2- ایجاد اتصال

فرزند خود را مجبور به انجام کاری نکنید که خود او نمی خواهد. این فقط باعث عصیان بیشتر آنها خواهد شد و آنها تصمیم می گیرند دقیقاً همان کاری را انجام دهند که قرار نیست انجام دهند. بنابراین ، اگر می خواهید فرزندتان تماشای تلویزیون را متوقف کند و به جای آن تکالیف را انجام دهد ، مدتی با او تماشای تلویزیون را امتحان کنید. این باعث رفاقت می شود و پس از مدت کوتاهی می توانید از کودک خود سوال کنید که آیا دوست دارد هنگامی که شما مشغول خواندن کتاب یا انجام کارهایی که به صورت نشسته انجام می شود هستید، تکالیفش را انجام دهد؟

3-   گزینه های مختلف پیشنهاد دهید

گفتن اینکه یک کودک لجباز چه کاری انجام دهد یک روش مطمئنی است که باعث می شود رگه های سرکش او برافروخته شود. در عوض ، گزینه هایی را برای انتخاب به آنها پیشنهاد دهید زیرا با این کار به آنها احساس می دهید  که گویی کنترل زندگی خود را دارند و می توانند به طور مستقل تصمیم بگیرند که دوست دارند چه کاری انجام دهند. برای جلوگیری از سردرگمی کودک ، انتخاب ها را محدود نگه دارید و فقط دو یا سه گزینه به او ارائه دهید. به عنوان مثال ، اگر می خواهند اتاق خود را تمیز کنند ، از آنها به جای اینکه بگویید “از کجا میخواهید شروع کنید؟” بپرسید:  آیا می خواهید ابتدا از تخت یا کمد شروع کنید؟

4- پا در کفشهای فرزند خود بگذارید

از نظر فرزند خود به موضوع مورد بحث نگاه کنید و سعی کنید بفهمید که چرا آنها چنین رفتاری دارند. اگر قول داده اید که آنها را به پارک ببرید اما چون هوا بد شده است از این کار امتناع کرده اید ، پس باید برای آنها توضیح دهید که چرا عمل به قول خود ممکن نیست. فرزند شما فقط آن را به عنوان یک قول شکسته می داند ، اما با ذکر این دلیل که چرا نمی توانید بیرون بروید و با تعیین تاریخ بعدی برای گردش ، می توانید شرایط را نجات دهید.

 

صلح را حفظ کنید و از مشاجره و همچنین بحث و جدل در مقابل کودک خودداری کنید.

 

 5- صلح را در خانه حفظ کنید

اطمینان حاصل کنید که خانه شما مکانی است که کودک شما همیشه احساس شادی ، راحتی و امنیت می کند. در خانه با همه به خصوص همسر خود مودب باشید زیرا کودکان از مشاهده یاد می گیرند. آنها احتمالاً از آنچه می بینند تقلید می کنند ، بنابراین ضروری است که شما صلح را حفظ کنید و از مشاجره و همچنین بحث و جدل در مقابل کودک خودداری کنید.

6-مهارت های خود را در زمینه مذاکره تقویت کنید

کودکان لجباز به سختی می توانند یک چشم پوشی کامل را هنگامی که چیزی می خواهند بپذیرند. بنابراین ، به جای آن ، سعی کنید به جای وضع قانون ، با آنها مذاکره کنید. به عنوان مثال ، اگر فرزند شما اصرار دارد که به دو داستان قبل از خواب گوش دهد ، با رسیدن به توافقی در مورد آن صحبت کنید تا جایی که بتواند برای امشب داستانی را انتخاب کند و دیگری را برای فردا

7-رفتار مثبت را تشویق کنید

سربلند باشید و همیشه یک نگرش مثبت داشته باشید. اگر از کلمات “نه” ، “نمی توانم” یا “نمی شود” زیاد استفاده می کنید ، پس فرزند شما نیز احتمالاً همین کار را می کند. به لجبازی کودک خود مثبت نگاه کنید و نه منفی. سعی کنید با پرسیدن سوالاتی از کودک خود که پاسخ «بله» یا «نه» دارد ، از آن بازی بسازید. سوالات خود را به گونه ای تنظیم کنید که بیشتر اوقات پاسخ “بله” باشد.با این کار، او این پیام را دریافت می کند که فرزند شما مورد شنیدن و قدردانی قرار می گیرد.

8-روال ها را توسعه دهید

پایبندی به برنامه های روزمره و همچنین برنامه های هفتگی می تواند به بهبود رفتار و همچنین عملکرد کودک در مدرسه کمک کند. زمان خواب باید مشخص شود و باید به گونه ای باشد که استراحت زیادی را برای کودک فراهم کند. کمبود خواب و خستگی می تواند منجر به مشکلات رفتاری در کودکان سه تا دوازده ساله شود.

  9-قوانین و پیامدها را وضع کنید

کودکان لجباز برای رشد و نمو به قوانین و مقررات نیاز دارند. بنابراین ، مرزها را تعیین کنید و انتظارات خود را در یک جلسه خانوادگی روشن کنید. از کودک خود در مورد عواقب ناشی از آن و همچنین نظرات وی در مورد هر یک از آنها اطلاعاتی بخواهید. سازگاری مهم است ، اما این به خشک و بدون انعطاف بودن تعبیر نمی شود. انعطاف پذیری در مواقعی مهم است ، مانند تعطیلات یا در مواقعی که کودک شما رفتار مثال زدنی از خود نشان می دهد. این به آنها می فهماند که پیروی از قوانین نیز می تواند پاداش آور باشد و قرار نیست خفقان آور باشد.

کودکان لجباز برای رشد و نمو به قوانین و مقررات نیاز دارند.

مشکلات یک کودک لجباز

فرزندپروری کودک لجباز کار ساده ای نیست. اگر سریع راه حلی پیدا نکنید ، هر چیز کوچکی می تواند به یک مبارزه تبدیل شود. شاید در مورد چگونگی کنترل رفتار کودک لجباز با اطلاعات زیادی روبرو شده باشید ، اما هر روز جدید یک چالش جدید است. ممکن است در همه موارد تربیت کودک لجباز بهترین راه حل باشد .

اکثر کودکان می توانند در مورد غذا و وعده های غذایی آشفته باشند و اگر کودک دارای رگه های لجبازی باشد بیشتر از این ممکن است باشد. حیله گر بودن می تواند در اینجا مفید باشد و سعی کنید غذاهای مختلفی را برای کودک خود سرو کنید و به آنها اجازه دهید آنچه را که می خواهند بیشتر بخورند انتخاب کنند. همچنین می توانید با ارائه دستورالعمل های خلاقانه با مواد سالم ، غذا را جالب کنید. همچنین سعی کنید کودک خود را در کارهای مربوط به غذا مانند سفره آرایی دخیل کنید. پاداش دادن به آنها مانند یک دسر مورد علاقه برای پایان دادن به وعده های غذایی نیز می تواند کارها را سریعتر صاف کند.

کمد لباس

این یک علت متداول اختلاف است ، هر زمان که کودک شما می خواهد چیزی را بپوشد که مناسب موقعیت یا آب و هوای بیرون نباشد ، رخ می دهد. یکی از راه های کاهش اصطکاک مرتب کردن لباس های کودک و جایگزینی آنها در هر دو هفته است. همچنین لباس های نامناسب فصل را کنار بگذارید ، بنابراین یک دلیل کمتر برای درگیری وجود دارد. هر وقت می خواهید فرزندتان لباس عوض کند ، دو یا سه لباس مختلف بیرون آورید و از آنها بخواهد که انتخاب کنند. به این ترتیب ، آنها از تصمیم گیری خوشحال می شوند و شما موهای خود را نمی کنید!

مبارزات قبل از خواب

با نزدیک شدن به زمان خواب ، کودک شما شروع به دویدن می کند و سعی می کند آدرنالین را پمپ کند ، بنابراین به راحتی خواب نمی رود. بنابراین ، حدود 30 دقیقه قبل از روشن شدن آن ، موسیقی آرام بخشی را روشن کنید و چراغ ها را کم کنید. تلویزیون را خاموش کنید و کودک خود را وادار کنید تا لباس خواب خود را تغییر دهد. با انتخاب گزینه انتخاب لباس شب و پوشیدن آن یا کمک گرفتن از کودک ، از درگیری در اینجا خودداری کنید. چند دقیقه قبل از اینکه آنها را به سمت اتاق خواب سوق دهید ، چند دقیقه وقت بگذارید تا از فرزندتان سوال کنید که آیا در مورد روزشان چیزی برای به اشتراک گذاشتن دارند یا فقط یک سوال ساده در مورد اینکه روز خوبی داشته یا روز بدی.

داشتن کودک لجباز چیز بدی نیست. در حقیقت ، دیده شده است كه كودكانی كه این خصوصیات را دارند ، اغلب در دانشگاه و همچنین در زندگی شغلی خود موفق می شوند. آنها کمتر در معرض فشار همسالان هستند که به آنها کمک می کند از چیزهای اشتباهی که ممکن است دوستانشان داشته باشند جلوگیری کنند. تمرین نظم و انضباط موثر و تلاش برای درک کودک می تواند کمک زیادی به آنها کند تا به بزرگسالانی مسئولیت پذیر و البته با اراده تبدیل شوند.

منبع: https://parenting.firstcry.com/articles/effective-ways-to-deal-with-stubborn-child/

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.