وبلاگ

با کودکی که دست بزن دارد، چه کنیم؟

راهکارهای آرام کردن کودکانی که دست بزن دارند

امروزه با توجه به فشارهای روانی که بر والدین حاکم است و همچنین پیشرفت تکنولوژی که باعث شده است تا بازی ها و فیلم های خشونت آمیز به راحتی در معرض دید کودکان قرار گیرد؛ کودکان را به شدت عصبانی و کم صبر کرده است! به کرات دیده ایم که والدینی که فرزند با دست بزن دارند، به شدت در استرس هستند که مبادا کودکشان به کودکان دیگر آسیبی وارد کن. چه بسا که این خانواده ها به علت مشکلی که کودکشان دارد خود را در خانه محصور کرده و انزوا طلب شوند.

جالب است که بدانید درصد زیادی از علت وقوع این مشکل، به رفتارها و بازتاب های والدین مربوط می شود. البته کودکانی که دارای اختلال های روانی بالفطره می باشند را از این دسته جدا می کنیم. نکته ی مهمی که در این باره وجود دارد این است که ابتدا متوجه شویم آیا کودک واقعا خشن است؟ بسیاری از والدین فکر می کنند وقتی کودکشان با دیگران درگیر می شود، کودک خشن است؛ در صورتیکه همیشه اینگونه نیست، در موارد زیادی ممکن است کودک تحت فشار روانی باشد، یا اینکه کودک از عمل طرف مقابل عصبانی شده و به دنبال عکس العمل است. ابتدا اینکه نگران آینده ی کودک خود نباشید. زیرا کودکی که در خردسالی دست بزن دارد، دلیل نمی شود که در بزرگسالی هم این چنین باشد. اگر با اینچنین مشکلی روبرو هستید، می توانید دستور عمل های زیر را اجرا کرده و به خوبی کودک خود را کنترل کنید.

مقابله ی فیزیکی ممنوع!

بسیاری از والدین بر این باورند که اگر در مواقعی که کودک به دیگران حمله می کند، او را زیر بار کتک بگیرند و به شدت او را تنبیه فیزیکی کنند، کودک این عادت زشت خود را کنار می گذارد. در صورتی که این کار دقیقا نتیجه ی عکس می دهد. زمانی که کودک را اینگونه تنبیه می کنید، کودک به این نتیجه می رسد که کار اشتباهی نمی کند! زیرا والدین هم دقیقا در موقع عصبانیت همین عمل را انجام می دهند!!!

به بیانی دیگر زمانی که کودک خشن را تنبیه فیزیکی می کنید، دقیقا به رفتار او مهر تایید می زنید، زیرا کاملا واضح عمل کودک را تکرار می کنید. با کودکانی که دست بزن دارند، بایستی با روش های غیر از تنبیه فیزیکی برخورد کرد. برای تنبیه کودک خشن می توان برای او محدودیت هایی را درنظر گرفت.

یک خروجی خلاقانه پیدا کنید.

بچه ها می توانند با مشت زدن به بالشت، ضربه زدن و کوبیدن خاک رس مخصوص بازی، مقداری از خشم خود را خارج کنند. رقصیدن یا قدم زدن نیز ممکن است کمک کند. تشویق کودک برای انجام کارهایی که از آن لذت می برد مثل نقاشی ،تماشای کارتون، آواز خواندن هم می تواند به تمرکز مجدد افکار او به دور از عصبانیت کمک کند.

برای کنترل کودکی که دست بزن دارد، به دنبال جایگزین باشید. جایگزین ها باعث می شوند که به مرور زمان کودک برای رفع خشم خود، به روش هایی غیر از کتک زدن بپردازد.

خوی خود را کنترل کنید.

بگذارید بچه هایتان شاهد درگیری هایی باشند که در خانه شما به صورت مسالمت آمیز حل می شود. کودکان از بزرگسالان تقلید می کنند. روشی که شما بر خشم و سرخوردگی خود کنترل می کنید، بر فرزند شما تاثیر می گذارد. مهارت های مقابله مثبت را الگوی خود قرار دهید مانند انجام کاری که شما را آرام می کند یا از یک وضعیت ناامید کننده دور می شوید و فرزند شما نیز احتمالاً همان کار را انجام خواهد داد. کودکان همواره از رفتار ما تقلید خواهند کرد.

اقتباس:

https://www.parents.com/toddlers-preschoolers/discipline/anger-management/6-ways-to-curb-your-childs-aggressive-behavior/

https://www.fatherly.com/parenting/how-to-handle-a-violent-child/

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.